Okulary są bardzo ważnym wynalazkiem ludztwa. W przestrzeni czasu ich budowa znacznie się zmieniła. Z czego, więc składają się nowoczesne okulary?


Front - jest to przednią część ramki okularów, zazwyczaj jest on wykonany z tworzywa bądź metalu.

Mostek - stanowi środkową część frontu i łączy soczewki okularowe. Ważne jest, by mostek był dopasowany do szerokości nosa.

Nanośniki lub też "noski"- na nich opiera się oprawka. Większość okularów ze sztucznego tworzywa mają nieruchome noski, co oznacza że nie możemy ich regulować. Jest ważne by  przy wyborze oprawy z tworzywa zwrócić uwagę na wygodę- czy dobrze się układa i czy nie uwiera. Zazwyczaj okulary z metalowym frontem mają silikonowe nanośniki, które możemy regulować i wymieniać w razie potrzeby.

Zauszniki - stanowią boczną część okularów.

Tarcza okularowa (okular) - jest to miejsce, w które montuje się soczewki okularowe.

Soczewka okularowa - jej celem jest korekcja naszej wady wzroku.

 

Jak dbać o okulary aby posłużyły nam jak najdłużej?

Bardzo ważne jest aby prawidłowo zakładać i zdejmować okulary. Wiele ludzi nie zwraca na tą czynność wystarczająco uwagi. Warto pamiętać aby zawsze zdejmować i zakładać okulary oburącz - unikniemy wtedy deformacji oprawki, poluzowanie śrubek lub nawet uszkodzenia zausznika.

Jeśli mamy nawyk noszenia okularów we włosach - to też często niekorzystnie wpływa na oprawkę i naraża ją na uszkodzenia.

Nie należy narażać okulary na wpływ wysokich temperatur - nie warto zostawiać np. je w samochodzie latem. Jest to szczególnie ważne przy oprawach z tworzywa i soczewkach z antyrefleksu.

Aby Twoje soczewki okularowe jak najdłużej służyły - należy pamiętać by nie odkładać okularów bezpośrednio szkłami na dół, co może je zarysować. Myj okulary pod ciepłą wodą z łagodnym detergentem, dzięki czemu łatwo usuniesz brud i tłuszcz, a Twoje soczewki sie nie zarysują. Przeczytaj nasz wpis na blogu, aby poznać więcej korzystnych informacji na temat czyszczenia okularów.

Znajomość tych kilku prostych zasad niewątpliwie przedłuży ich czas użytkowania!