Dobre okulary korekcyjne, wykonane na zamówienie są wykonywane na podstawie takich parametrów, jak wada wzroku: sfera, cylinder i oś (jeśli potrzebujemy korekcji astygmatyzmu) i rozstawu źrenic.

Czym jest rozstaw źrenic (PD) i dlaczego ta informacja będzie nam niezbędna do zamówienia okularów?

Rozstaw źrenic, lub wartość PD (Pupillary Distance) zazwyczaj jest podany na recepcie okularowej od optometrysty lub okulisty. Wartość ta odpowiada za odległość od środka źrenicy oka prawego do środka źrenicy oka lewego i jest niezbędna dla wykonania okularów na zamówienie. Na podstawie tej wartości optyk może odpowiednio ustawić środek optyczny soczewki okularowej tak, aby znajdował się on na wysokości naszych źrenic.

Odległość źrenic może być mierzona dla każdego oka osobno lub jako suma tych liczb. PD  jest mierzony w milimetrach.

W razie, jeśli zabrakło tej wartości na naszej recepcie możemy ją zmierzyć samodzielnie. Nie jest to trudne, warto jednak zmierzyć to dokładnie, ponieważ od tego w dużym stopniu zależy komfort użytkowania okularów.

Jest nieco łatwiej uzyskać dokładny pomiar za pomocą bliskiej osoby.

Warto zwrócić uwagę na fakt, że wartość rozstawu źrenic na recepcie do dali różni się nieco od PD do bliży i jest zwykle o około 2 mm mniejsze.

Jak mierzyć rozstaw źrenic samodzielnie lub przy pomocy innej osoby?

Aby zmierzyć rozstaw źrenic samemu, należy stanąć przed lustrem w niewielkiej odległości od niego (ok. 20 cm) Linijkę przykładamy do oka w ten sposób, by początek skali znajdował się w środku lewej źrenicy. W tym momencie zamykamy lewe oko i otwieramy prawe. Koniec linijki powinien znajdować się przy środku prawej źrenicy.

Nieco łatwiej uzyskać precyzyjny pomiar korzystając z pomocy drugiej osoby, która zastąpi lustro. Powinna ona ustawić się na przeciwko badanego i przyłożyć linijkę. W tym przypadku ma jednak znaczenie to, czy badany jest krótkowidzem czy dalekowidzem. Krótkowidz powinien patrzyć na prawe oko badającego, kierując wzrok w dal. Dalekowidz natomiast powinien skupić wzrok na twarzy badającego.