Odpowiednia dieta dla zdrowia naszych oczu

Odpowiednie przerwy w pracy, gimnastyka i krople, nawilżające to nie wszystko, co możemy zrobić dla zdrowia naszych oczu. Odpowiednia dieta może również korzystnie wpływać na nasz wzrok.
Jak dbać o oczy - właściwe odżywianie
Świadomość ludzi w jaki sposób nasze nawyki żywieniowe wpływają na stan organizmu i samopoczucia wzrasta w ostatnich latach. Coraz bardziej świadomie podchodzimy do zbilansowanej diety. Co, więc możemy do niej włączyć, aby miało to pozytywny wpływ na zdrowie naszych oczu?
Witamina A
Witamina A ma duży wpływ na nasz wzrok, a jej niedobór prowadzi nawet do tzw. kurzej ślepoty (trudności widzenia po zmierzchu) .
Witaminę A znajdziemy w żółtych, pomarańczowych i czerwonych warzywach i owocach, m. in. w marchwi, pomidorach i brzoskwiniach.
Witamina C
Witamina C wzmacnia drobne naczynia krwionośne i zapewnia prawidłowe dotlenienie.
Źródłem witaminy C jest natka pietruszki, papryka, cytrusy, truskawki i czarne porzeczki.
Witamina E
Witamina E ułatwia wchłanianie witaminy A, występuje m. in. w pestkach słonecznika, dyni, orzechach, sezamie.
Witaminy grupy B
Witaminy grupy B wspomagają pracę nerwu wzrokowego. Występują one w pieczywie pełnoziarnistym, grubych kaszach i drobiu.
Luteina
Luteina jest ważna dla prawidłowego funkcjonowania narządu wzroku i wchodzi w skład wielu suplementów diety dla wzroku. Źródłem luteiny jest szpinak, żółtka jaj czy kukurydza.
Cynk
Cynk – bierze udział w wytwarzaniu rodopsyny, dzięki czemu rozróżniamy odcienie szarości i widzimy w warunkach ze złym oświetleniem. Aby uzupełnić cynk możemy dodać do naszych posiłków czerwone mięso, produkty pełnoziarniste, owoce morza i orzechy.
Kwasy omega-3
Kwasy omega-3 są też ważne dla wzroku. Znajdziemy je w tłustych rybach morskich.
Spacery i gimnastyka dla oczu
Stwierdzenie “ruch to zdrowie” jest znane każdemu. Aktywność fizyczna jest ważna dla każdego, kto prowadzi zdrowy styl życia. Ćwiczenia i spacery nie tylko wzmacniają nasze mięśnie, ale też pozytywnie wpłyną na nasz wzrok. Jeśli nasz tryb życia nie pozwala na częste spacery- pamiętajmy o regularnych przerwach przy dłuższym wysiłku wzroku.
Leave a Reply
Your email address will not be published. Required fields are marked *