Click to Hide Notification

Subskrybuj kanał RSS

Recepta na okulary

Przed zakupem konkretnych okularów należy udać się na specjalistyczne badania wzroku do okulisty lub optometrysty. Po wykonaniu szczegółowego badania specjalista poda każdemu klientowi wielkość konkretnych parametrów, jakie powinny spełniać okulary indywidualnie dobrane do naszych potrzeb. Jednak należy pamiętać, że recepta na okulary w niczym nie przypomina standardowej recepty na leki. Jak zatem należy ją odczytywać?

Jak czytać receptę na okulary?

Na recepcie od okulisty znajdują się najważniejsze parametry soczewek do okularów, które są istotne dla osoby, od której będziemy kupować okulary korekcyjne. Poniżej najważniejsze skróty i zagadnienia, które występują na recepcie na okulary:

Recepta na okulary

- OL - oznacza oko lewe,

- OP oznacza oko prawe,

- Dal - to część recepty, która odnosi się do szkieł tzw. plusów lub minusów z przeznaczeniem dla osób z krótkowzrocznością. Okulary do dali to okulary, które używane są do codziennego użytku, czyli do chodzenia.

- Bliż - również odnosi się do plusów i minusów, jednak są to parametry dla okularów przeznaczonych do czytania lub pracy przy komputerze, jednym słowem dla osób, które mają problemy z ostrym widzeniem z bliska. Okulary do bliży służą w głównej mierze do czytania.

- Sfera - jest to parametr wyrażony w dioptriach i określa moc oraz siłę danej soczewki. Sfera może przyjmować zarówno wartości dodatnie, jak i ujemne.

- Cylinder - jest to parametr, którym określa się stopień korekcji astygmatyzmu. Występuje on zarówno w przypadku bliży, jak i dali. Jego wartości mogą być dodatnie lub ujemne. Wartość cylindra jest określana z dokładnością do 0,25 dioptrii cylindrycznych.

- Oś cylindra – koryguje ona astygmatyzm i podawana jest w stopniach, co jeden stopień w skali 0 – 180 stopni w przypadku, kiedy mówimy o szkłach cylindrycznych. 

- Rozstaw źrenic (PD) - jest to odległość, jaka jest mierzona pomiędzy centralnymi punktami źrenic obu oczu - wartość ta podawana jest w milimetrach.

Ile jest ważna recepta na okulary?

W przypadku jakichkolwiek wad wzroku receptę na okulary należy zrealizować się praktycznie natychmiast. Często wiąże się to z naszym i innych bezpieczeństwem zwłaszcza w przypadku, kiedy prowadzimy pojazdy mechaniczne, takie jak samochód. Na zrealizowanie recepty na okulary najczęściej mamy miesiąc.

Czy można kupić okulary bez recepty?

Gotowe okulary korekcyjne są ogólnodostępne w większości aptek, jak również na bazarach czy w drogeriach. Nie zaleca się jednak kupowania gotowych okularów korekcyjnych z uwagi na fakt, iż nie są one dopasowane do naszych indywidualnych potrzeb. Może się okazać, że noszenie okularów bez uzgodnienia ich mocy z lekarzem przyniesie więcej złego niż dobrego, ponieważ sami na własne życzenie doprowadzamy do osłabienia naszego wzroku. Ponadto, gotowe okulary nie uwzględniają naszych parametrów takich, jak rozstaw źrenic, a więc przed zakupem jakichkolwiek okularów należy koniecznie wykonać specjalistyczne badanie wzroku u lekarza okulisty. Jeśli jednak nie dysponujemy zbyt dużą ilością czasu, takie badanie możemy również wykonać przez internet z pozycji domowego fotela. Następnie z otrzymanymi wynikami udajemy się po okulary.